Zúčastnili sme sa na festivale Academia Film Olomouc 2016
Tento týždeň mesto Olomouc zaplnili vedci a fanúšikovia filmu a vedy. Návštevnici festivalu Academia Film Olomouc (AFO) si opäť môžu vychutnať bohatý program zostavený z filmových projekcií a prednášok. Medzinárodný festival vedecko-populárnych filmov AFO je jedným z najväčších filmových festivalov v Českej republike. Festival organizuje Univerzita Palackého v Olomouci už od roku 1966.
Festival ponúka pestrý program venovaný popularizácii vedy a vedecko-populárnych filmov. V poradí 51. ročník AFO svojim návštevníkom od 19. 4. do 24. 4. 2016 ponúka 9 programových sekcií, v ktorom odhaľuje mechanizmus kontaktu s mimozemšťanmi, predstavuje architektúru budúcnosti, borí mýty o epilepsii a taktiež približuje aktuálnu problematiku znásilnení a mnohé iné. Niekoľkí z nás mali možnosť navštíviť 51. ročník festivalu.
Do študentského mestečka Olomouc, významného nielen z hľadiska histórie a kultúry, sme prišli v prvý deň festivalu. Po akreditácii bolo na každom z nás vybrať si z rozsiahleho programu to najzaujímavejšie. Prednášky, workshopy, diskusie a samozrejme aj projekcie sa konali počas celého dňa, od 10.00 hod. ráno až do 22. hodiny večer. Už v prvý deň bolo v programe 22 podujatí, ktoré sa konali vo viacerých budovách v rámci historického centra.
Hneď po akreditácii sme sa vybrali na krátku prehliadku mesta, aby sme sa približne zorientovali v miestach, kde sa jednotlivé podujatia konajú. Dopomáhala tomu aj aplikácia od spoločnosti ACKEE, ktorá bola vytvorená špeciálne pre potreby 51. ročníka AFO. Aplikácia ponúkala program, krátke anotácie k jednotlivým častiam programu, ako aj mapu, novinky z podujatia a iné.
Ako prvú sme navštívili prednášku Jiřího Dolanského: Pravda a fikce kinematografie v priestoroch Umeleckého centra Univerzity Palackého. Zaujímavá prednáška bola obohatená najmä tým, ako dokázal p. Dolanský predniesť zložité fakty a prepojiť ich s moderným umením vo filmoch. Večer sa v kine Mladosť konalo oficiálne otvorenie AFO51, spojené s projekciou filmu z medzinárodnej súťaže - Divoká Afrika 3D. Film bol plný nádherných detailov o africkej prírode a živote tamojších zvierat.
Na druhý deň sme sa zúčastnili konferencie v rámci sekcie Industry 4 Science – LIKE pro popularizační videa. Celkovo, sme sa zúčastnili na podujatí z každej sekcie, ako napríklad diskusie s hostkami Kateřinou Hodickou a Janou Kvasnicovou - Nerovné odměnování mužů a žen zo sekcie Gender a věda. Zo sekcie Znásilnění sme si pozreli napríklad dokument Ohavný čin: Znásilnění, kde bol hosťom Martin Fafejta. Počas projekcie bola sála vlastivedného múzea preplnená a veľa hostí, vrátane nás, bolo ochotných sedieť aj na zemi. Zo sekcie E.T. sme mali možnosť zúčastniť sa prednášky Daniele De Paulis na tému SETI a neurověda v umění ako aj Douglasa Vakocha: Haló je tam někdo? Rozhovory s mimozemšťany. Prednášajúci prispôsobovali svoje zložité prednášky aj študentom vedy, a preto sa aj laici mohli dozvedieť veľa zaujímavých informácií. Večer sme zakončili v Konvikte na pôde univerzity, kde bol večer venovaný hudbe a vytváral priestor na kontaktovanie sa s účastníkmi a organizátormi AFO51 v neformálnom prostredí.
Tretí deň sme začali návštevou panelovej diskusie Jak komunikovat vědu, opäť z dielne Industry 4 Science, s veľmi zaujímavými hosťami. Prednášky a diskusiu viedli Karl Byrne, Chris Dunford a Pamela Gay. Nakoľko sa podujatie konalo v Pevnosti poznání, nevynechali sme ani možnosť pozrieť si celé centrum vedy. Štvrtkový večer sme si vyhradili na návštevu kina Mladosť a nemohli sme spraviť lepšie rozhodnutie. Už hodinu pred podujatím stáli pred kinom zástupy návštevníkov.
Pôsobivá, poučná a najmä vtipná prednáška Jamesa Kakaliosa, profesora fyziky z Univerzity v Minnesote s názvom Věda a superhrdinové: Zvláštní návštevníci z jiných planet vtiahla všetkých divákov. Po prednáške sa začala búrlivá diskusia, kde p. Kakalios odpovedal najmä na otázky o schopnostiach superhrdinov a ich reálnom fungovaní.
Žiaľ, my sme nemali možnosť zostať na festivale do jeho konca, avšak vy ostatní máte stále možnosť zúčastniť sa na zvyšných podujatiach. Program AFO51 je plný zaujímavého obsahu až do nedele 24. 4. 2016.
Do súťažného výberu na AFO v kategórii Súťaž krátkych filmov sa prebojoval aj film zo Slovenska Tak som to skúsil, ktorého režisérom je Pavol Korec. V dokumente predstavia vedeckí pracovníci zo Žilinskej univerzity v Žiline svoju prácu a zároveň vášeň – fotóny ako základné časti svetla, ktoré využívajú pri konštrukcii senzorov optických vlákien. Kompletný zoznam súťažných filmov nájdete na stránke AFO.
Autor a foto: Antónia Germanovová, Martina Pitlová