Svetlo v umení
Obrazy a fresky naprieč storočiami boli dôkazom toho, akým spôsobom je možné využiť súhru svetla, tieňa a farieb k navodeniu špecifickej atmosféry a nálady. Možnosti moderných technológií významnou mierou ovplyvňujú umenie aj v dnešnej dobe, kedy napríklad veľké osvetľujúce konštrukcie dokážu vyzdvihnúť unikátnosť architektúry. Jednou z najstarších foriem umenia, ktorá je postavená na hre svetla vznikla už okolo 4. storočia. Štruktúra vitrážových okien je špeciálne navrhnutá tak, aby z nich prirodzene dopadajúce svetlo vytvorilo krásne umelecké diela so žiariacimi detailmi. Najčastejšie vitráže slúžia ako prehliadka biblických výjavov v náboženských stavbách.
Svetlo je základným stavebným prvkom aj pri tvorbe fotografií a filmovaní, pričom pri nastavení správneho osvetlenia možno zaznamenať zásadný rozdiel medzi dobrou a zlou snímkou. Svetlo hrá teda v procese zhotovovania fotografie kľúčovú rolu. Či manipulujeme s dobou expozície v čiernej komore alebo ju nastavujeme na digitálnom prístroji, profesionáli úpravou doby dopadu svetla významne ovplyvňujú výsledok a môžu dosiahnuť zaujímavé efekty. V kinematografii je svetlo prvotným predpokladom pre zachytenie scény a osvetlenie pri natáčaní filmu je samostatné umelecké odvetvie, až priam veda. Atmosféru a výsledný vizuálny efekt vo veľkej miere ovplyvňuje práve svetlo.
Úlohou divadelného osvetľovača rozhodne nie je len zabezpečiť viditeľnosť javiska – svojím umom dokážu meniť atmosféru scény, upútať divácku pozornosť na určité postavy podľa scenára a tiež navodiť náladu rôznych časov a prostredí. Svetlo a jeho intenzita, farba, smer, poloha alebo zamerania podčiarkujú výkony hercov a pomáhajú vyvolať želanú emóciu. Profesia osvetľovača preto vyžaduje nielen zručnosť, ale tiež technické znalosti a perfektné vedomosti z optiky.
Reštaurovanie a konzervovanie umeleckých diel a artefaktov je jediná možnosť, ako zachovať hmatateľné svedectvo minulosti pre budúce generácie. Treba však dodať, že unikátne starodávne artefakty sú v pravom zmysle slova nenahraditeľné a akýkoľvek proces uchovávania podlieha veľmi prísnym medzinárodným etickým pravidlám. Vďaka svetelným technológiám ale začíname umeleckým artefaktom a ich presnému zloženiu rozumieť lepšie. Moderné reštaurátorské laboratóriá využívajú napríklad vysoko účinné mikroskopy, spektrometre a röntgenové nástroje k precíznej analýze objektov a ich zloženia. Až po dôkladnej diagnostike pomocou technológií založených na svetle experti rozhodnú, akú reštaurátorskú techniku zvoliť, aby nedošlo k poškodeniu diela.
Vývoj LED osvetlenia dopomohol ku vzniku ďalšej umeleckej formy, ktorou je architektúra. Osvetlenie budov či kultúrnych pamiatok plní propagačnú aj oslavnú funkciu. Okrem toho, že právne osvetlenie dokáže dostať z tmy do popredia architektonické skvosty, vie vyčarovať zo statických objektov súčasti umeleckých performancií, pri ktorých sa na fasády premietajú fascinujúce vizuály. Taktiež špecificky navrhnuté dizajnové osvetlenie premieňa priestory bytu či domu k nepoznaniu. Všetky spomenuté príklady dokazujú, že svetlo je nevyhnutné pre náš život nielen z biologického hľadiska, ale má významnú úlohu aj pri vytváraní kultúrnych a umeleckých hodnôt.
Spracovala: Martina Pitlová
Zdroj:
Rok svetla. Dostupné na: http://www.roksvetla.cz
Ilustračné foto: http://www.light-expo.eu/