Festival vedeckých filmov priniesol množstvo zaujímavých zážitkov
Druhý ročník Festivalu vedeckých filmov je úspešne za nami. Festival odštartoval v pondelok 9. 11. 2015, súčasne so slávnostným otvorením Týždňa vedy a techniky na Slovensku.
Prvé festivalové premietanie sa venovalo krátkym edukačným filmom o fotonike a využití svetla – SPIE Educational videos (SPIE Vzdelávacie videá). Po premietaní prebehla diskusia, ktorú viedla doc. Alžbeta Marček Chorvátová z Medzinárodného laserového centra v Bratislave (MLC). Zodpovedala všetky zvedavé otázky týkajúce sa svetla a fotoniky. Pondelok večer pokračoval premietaním v Divadle Malá scéna STU, ktoré sa nieslo v duchu búrok. Diváci mali možnosť vidieť film Lightning reloaded (Lovci bleskov). FVF pokračoval v pondelok od 19.00 hod. aj v priestoroch KC Dunaj, prednáškou Dr. Dušana Chorváta, PhD., vedca z MLC. Prednáška aj film 50 Years of laser achievment predstavili laser ako zdroj koncentrovanej energie, lúč svetla s vysokou energiou, ktorý nás od svojho objavu pred päťdesiatimi rokmi posúva každým dňom bližšie od fikcie k skutočnosti.
Utorkové festivalové dopoludnie bolo venované vynálezcovi mäkkých kontaktných šošoviek Ottovi Wichterlemu. V Divadle Malá scéna už pri vstupe do premietacej sály vítala divákov komiksová výstava „Otto Wichterle – Príbeh kontaktnej šošovky.“ Návštevníci mohli vidieť film Wichterle od Tomáša Kudrnu, ktorý detailne priblížil jedinečný život génia. Vynikajúco spracovaný dokument obohatila prednáška Ing. Jiřího Micháleka, CSc., z Ústavu makromolekulárnej chémie AV ČR, ktorý s pánom Wichterlem priamo spolupracoval. Návštevníkov večerného premietania potom čakal film Thierryho Berroda, Life in hell (Život v pekle).
Festivalová streda ponúkla návštevníkom FVF počas premietania o 9.00 hod. v Divadle Malá scéna STU desať dielnu sériu filmov s názvom Avatars de Lumiere (Avatary svetla), v ktorých nás fyzik Stephen Klein sprevádzal svetom svetla a jeho možným i nemožným využitím. Po premietaní nasledovala prednáška doc. Jaroslava Kováča z MLC. Streda večer potom odhalila 4% vesmíru. Film, ktorý sa premietal v Divadle Malá scéna, sa venoval najmä nepreskúmanej časti vesmíru a prebiehajúcemu výskumu v CERNe. Vo filme sme mohli vidieť rôzne časti jadrového centra CERN, jeho fungovanie a prebiehajúci výskum. Diskusie po filme sa zúčastnila producentka filmu pani Cveta Koeva, a doc. Leander Litov, ktorý je jedným z pracovníkov a vedúcim bulharského tímu v CERNe.
Organizátori FVF sa rozhodli počas druhého ročníka uskutočniť jedno z premietaní aj v Mlynskej doline, ktorá je najväčším internátnym centrom vysokoškolských študentov na Slovensku. Festival sa tak v stredu večer udomácnil, okrem Divadla Malá scéna, aj v populárnom „UPeCe-čku“. Diváci mali možnosť vidieť rovno dva filmy. Prvý, Light, darkness and colours – Goethe’s theory of colours (Svetlo, tma a farby – Goetheho teória farieb) dánskej produkcie ponúkol divákom zaujímavý pohľad na svet farieb. Druhý film slovenskej produkcie s názvom Púť vody poeticky priblížil silu prírody prostredníctvom fascinujúcich obrazov zo slovenského prostredia.
Streda taktiež patrila okrem filmov aj oceneným. Odovzdávanie cien za najlepší amatérsky film a najlepšiu reportáž o slovenskej vede a technike sa uskutočnilo v rámci slávnostného vyhlásenia výsledkov súťaží Týždňa vedy a techniky 2015.
Cenu za najlepšiu reportáž odovzdával minister školstva Juraj Draxler a prvenstvo patrilo kolektívu autorov z RTVS za reláciu VAT – Veda a technika a príspevku s názvom „Elektrické auto EDISON,“ na ktorom spolupracovali Matej Novák, Gregor Mareš, Ján Kurilla, Alfonz Alexander, Ado Tuan Roman, Vladimír Ferenčák a Peter Kováčik. Po krátkej kultúrnej vložke v podaní folklórneho súboru Živel boli vyhlásení víťazi troch kategórií Súťaže amatérskych filmárov. V kategórii do 12 rokov zvíťazil príspevok s názvom „Svetlo je život“ od Martina a Daniela Compelovcov. Prvenstvo v kategórii od 13 do 17 rokov získal film Adriana Ďurčiho „Tajomstvo stretu svetla so svetom“ a víťazom poslednej kategórie od 18 rokov sa stal Ladislav Junga a jeho film „Svetlo okolo nás.“ Cenu víťazom odovzdal Ján Turňa, generálny riaditeľ Centra vedecko-technických informácií SR (CVTI SR).
Štvrtkové dopoludňajšie premietanie filmu Light, darkness and colours – Goethe’s theory of colours (Svetlo, tma a farby – Goetheho teória farieb) bolo ukončené pútavou diskusiou s Dr. Dušanom Chorvátom z MLC. Večerný program sa niesol už v slávnostnejšom duchu. Hosťom premietania hlavného festivalového predstavenia bol totiž kanadský režisér Michael McNamara, režisér premietaného filmu Lights out! (Zhasnúť!). Premietania sa zúčastnila aj producentka filmu Judy Holm.
V piatok mali diváci možnosť vidieť film Dans Le Champ Des Etoiles – Astronomie et imaginaire (V poli hviezd – astronómia a predstavivosť). Diskusiu viedol prof. František Uherek z MLC a niesla sa v duchu, ako veda dokázala ovplyvniť umelcov a ich tvorbu. Festival ukončilo v piatok podvečer premietanie série francúzskeho televízneho seriálu Avatars de Lumiere (Avatary svetla), ktorý sa v desiatich krátkych epizódach venoval svetlu a jeho využitiu.
Spracovala: Mgr. Viera Fábryová
Foto: CVTI SR