Čo nájdete v septembrovom Quarku 2016
V ľudskom tele i na jeho povrchu žije nespočetné množstvo mikróbov. Patria k nim baktérie, vírusy, huby a jednobunkovce, ktorých druhy a kmene sú jedinečné pre každého človeka. Súhrnne všetky tieto mikroorganizmy označujeme názvom mikrobióm. Takto by sa dala v stručnosti charakterizovať hlavná téma septembrového čísla Quarku. Predpokladá sa, že nové poznatky výskumu ľudského mikrobiómu prinesú v najbližšej dobe významné aplikácie v oblasti medicíny a zlepšovania ľudského zdravia a tiež nové poznatky v kriminálnej a forenznej praxi.
Rok 2016 vyhlásila OSN za rok strukovín. Jedlá z fazule, šošovice a hrachu dobre poznáme aj na Slovensku. Strukoviny patria k najstarším domestikovaným rastlinám a ľudstvu by mali pomôcť v boji proti hladu, podvýžive, a pri riešení environmentálnych výziev. Viac o týchto, stále nedocenených rastlinách, sa dozviete v rozhovore s riaditeľkou Výskumného centra AgroBioTech SPU V Nitre doc. Ing. Tatianou Bojňanskou.
Viac z obsahu septembrového Quarku nájdete na Veda na dosah. O ďalších zaujímavých témach sa dočítate v časopise Quark (číslo 9/2016), ktorý nájdete v novinových stánkoch alebo si ho môžete predplatiť v elektronickej alebo papierovej verzii na www.quark.sk.